Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: ŁęczycaWłącz pokaz slajdów

Panorama z wieży zamkowej
Czy to na pewno po chińsku?
Leniwy jesienny dzień
Korytarz zamku w Łęczycy
Widok z zamku na rynek.
Łęczyca, ratusz.
Łęczyca - zamek
Łęczyca - kościół parafialny św. Andrzeja
Łęczyca - rynek i miejski ratusz
Łęczyca - ławeczka przy zamku
Łęczyca - figury królów przy zamku
krzyż na kościele w Łęczycy
Cichy zaułek. Łęczyca
Drugie oblicze. Łęczyca
Drugie oblicze. Łęczyca
Lokalna twórczość. Łęczyca
Miejsce ścisłego pobytu. Łęczyca
Zespół klasztorny bernardynów
Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP
Klasztor bernardynów. Łęczyca
Łęczyca, łódzkie - Artykuły / Felietony
Łęczyca i Tum. Królestwo polskiego diabła

Łęczyca i Tum. Królestwo polskiego diabła

O polskich diabłach nie ma ani jednej wzmianki w Biblii. I słusznie. Polskie diabły wymknęły się powszechnemu spisowi diabłów, bo były zbyt niesforne, aby ustać spokojnie w jednym miejscu. Rozproszyły się między ludźmi, aby sprawować pieczę nad ludzkimi przywarami. A jako że na ziemi polskiej szczególnie się im spodobało, to zadomowiły się tu na dobre, a wiele przywar stało się narodowymi bolączkami.

 
Artykuł dodano: 2025-04-15 | Autor: Marta Jóźwiak
czytaj dalej
 
Łęczyca

Łęczyca

miejscowość

W Łęczycy znajduje się jeden z ciekawszych zamków w Polsce zbudowany przez jednego z naszych najważniejszych królów. Mowa o Kazimierzu Wielkim. Miasto i jego zamek upodobali sobie nie tylko późniejsi władcy: Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk i Zygmunt III Waza, lecz także legendarny diabeł Boruta, którego spotykano pod postacią sowy czy konia galopującego po podłęczyckich polach. Dziś Boruta siedzi w zamkowych lochach i pilnuje skrzyń ze złotem.

Zamek w Łęczycy jest zachowany dobrze tylko częściowo - skrzydła północne i wschodnie nie należą do okazałych i znacznie odbiegają urodą od pozostałej części budowli. Warto zajrzeć do muzeum mieszczącego się w wieży bramnej, gdzie znajdują się eksponaty związane z historią regionu, okoliczną sztuką ludową i ponad 400 figurek diabłów. Ta część ekspozycji jest chyba najciekawsza, zwłaszcza dla najmłodszych zwiedzających. Większość z rzeźb stanowią wizerunki Boruty, nie zabrakło też jednak Lucyfera i Rokity.

Samo miasto również prezentuje się ciekawie, poczynając od zabudowanego kolorowymi kamieniczkami rynku, na którym wznosi się klasycystyczny ratusz. Zachowało się tu sporo budowli, które zostały wpisane do rejestru zabytków - m.in. kilkusetletnie kościoły, ratusz, baszta obronna oraz XIX-wieczne domy. Spis zamyka dwustuletni park miejski.